2000 důvodů

08.08.2020

doba čtení: 3 minuty

Trvalo to 8 dní, aby se zlato dostalo ze svého původního rekordu z roku 2011, na hodnotu, kterou vyhlíželi snad všichni příznivci žlutého kovu, tedy na 2000 $. Dne 4.8. se cena pohybovala v rozmezí 1970 - 1980 $, avšak v podvečer došlo k silnému nárůstu ceny, který hravě překonal toužebnou hranici 2 tisíc a obchodní den dokonce uzavřel nad 2020 $. Další dny pokračoval stejný trend, který vyšvihl cenovku jedné unce až na 2060 $. 

Ten, kdo nakupoval v posledních letech zlato, které bylo oproti dnešním cenám velmi nízko, si nyní mne ruce. Před dvěma lety stála jedna unce 1200 $. Před pěti lety jste zase mohli dát za jednu unci "jenom" 1060 $. Osobně však nedoporučuji kupovat zlato na krátkodobé zhodnocení. Investiční horizont je u zlata 5 a více let.

Vyplatí se mi kupovat teď zlato? 

Pokud máte v plánu svoji investici zpeněžit do jednoho roku, určitě nedoporučuji. Nikdo z nás nemá věšteckou kouli, aby se 100% jistotou řekl, na jaké hodnotě se bude zlato za rok obchodovat. Předpoklady pro další růst zlata tady ovšem jsou. Stejně to vidí i další analytici z globálních investičních bank. Ovšem vystihnout správný čas pro nákup i prodej je někdy velmi obtížné. Proto je lepší investovat pravidelně a delší dobu. Odpadá vám starost o to, jestli kupujete za příliš draho, nemusíte sledovat aktuální dění a takzvaně časovat své nákupy. 

Kam až může cena vyšplhat?

Jak jsem zmínil výše, s absolutní jistotou nemůžeme říct, kam až cena vystoupá. Vzhledem ale k nízkým úrokovým sazbám, uvolněné politice světových ekonomik, obav z druhé vlny epidemie a také stálé přítomné hrozby ekonomického konfliktu mezi USA a Čínou, lze považovat nynější cenová maxima za pouhý začátek. Další hranice, která se jeví jako první je 2100 $, které by mohlo zlato dosáhnout v nejbližších týdnech. Analytici ze společnosti CIti pak vidí další klíčovou hodnotu na 2300 $ v příštích 3 měsících.  Pokud nedojde ke zlepšení situace, mohli bychom se dočkat dalších velkých překvapení. 


Radek Koláček


Vytvořte si webové stránky zdarma!