Jak zhodnotit své peníze a ušetřit čas?

27.04.2021

doba čtení: 5 minut

Pro spoustu lidí znamenají investice něco fiktivního, něco co nefunguje nebo je jen pro ty, co mají hodně peněz a štěstí. Přece každý z nás alespoň někdy slyšel o někom, že přišel o všechny své naspořené peníze díky investici do pochybné společnosti nebo to, že mu nějaký "poradce" nasliboval extrémně vysoké zhodnocení bez jakéhokoliv rizika. Problémem v těchto případech je často neznalost a přílišná chtivost (koho by nelákalo "jisté" zhodnocení 50 % ročně). 

Přes tyto jednotlivé negativní případy investování má velký smysl a doporučuji každému se minimálně zamyslet nad tím, jak nakládá se svými volnými prostředky. Pokud máte peníze doma "pod polštářem" a nebo na běžném účtu, kde máte zhodnocení 0,1 % p.a. (ročně), pak přicházíte o část svých peněz každý rok z důvodu inflace. O jak velkou část? Inflace se nyní pohybuje okolo 3 %, tzn. jako byste tedy přišli z vaší tisícikoruny o 30 Kč. Zdá se to jako zanedbatelná částka? A co takhle po 20 letech? To už budete na polovině původní hodnoty. A teď si to vztáhněte na své úspory. Pořád si myslíte, že investování nemá smysl? 

Další nepřesností, která lidi od investování odrazuje je ta, že se domnívají, že je to bude stát spoustu času a učení se. Pokud máte investičního poradce, který s vámi projde investiční plán, vaše cíle a očekávání, pak si můžete užívat pouze volného času a nechat peníze pracovat za vás.

A že jsou například na akciových trzích propady nebo, že může přijít krize? Pokud s vámi investiční poradce sestaví tzv. kyblíkové portfolio (bucketing), nemusí vám případné propady dělat starosti. 

O co jde?

Při sestavování investičního plánu se počítá s tzv. třemi kyblíky - krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé portfolio

Přičemž do dlouhodobého portfolia se počítají různé akciové fondy, které mohou být v krátkém období volatilní (více jejich cena kolísá), ale z dlouhodobého hlediska rostou stále nahoru. Ve střednědobém portfoliu se zpravidla setkáme se smíšenými fondy, tzn. akciové, dluhopisové nebo také nemovitostní, můžeme zde zahrnout například i zlato, které v dobách krize funguje jako tzv. bezpečný přístav. V této střednědobé strategii se již více zkonzervativňuje portfolio (dělá se bezpečnější pro případ propadu či krize), jelikož se může blížit náš investiční horizont (tzn. výběr prostředků) nebo cíl, který bychom chtěli financovat (například rekonstrukce bytu, nová střecha na barák, nové auto, či věno dětem). A naposledy se jedná o krátkodobý "kyblík", ve kterém je držena hotovost, maximálně státní dluhopisy, a to z toho důvodu, abychom mohli financovat náš cíl a naše peníze nebyly ohroženy žádným rizikem. 

Takový investiční plán má potenciál pak ustát různé finanční krize a svému majiteli přinést zhodnocení, které hravě přesáhne i výše zmíněnou inflaci. 

Mohlo by se zdát, že na takové portfolio byste potřebovali spoustu peněz, ale opět, opak je pravdou. Takové portfolio lze sestavit již od tisícikoruny měsíčně. 

Rád s vámi takové investiční portfolio sestavím! 

Ozvěte se mi!

Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!