Stříbro - obecně

03.12.2018

Pro začátek by bylo vhodné představit tento drahý kov, který je ve světě denně využíván.

Argentum - nebo-li stříbro, které se označuje jako Ag, je kov, který se používá ve světě hned v několika odvětvích. Svou skvělou vodivostí elektřiny a tepla se užívá v elektronickém průmyslu, fotovoltaickém průmyslu ale také v lékařství díky svým antiseptickým a bakteriostatickým vlastnostem. V medicíně se dále využívá jako amalgám, kdy množství takto spotřebovaného stříbra je odhadováno na 200-300 tun ročně. 

Ryzí stříbro se v zemské kůře nachází velmi vzácně. Spíše jej nalezneme v různých příměsích, nejčastěji však u ryzího zlata. Dále pak v rudách mědi, olova či zinku. 

Největšími světovými producenty stříbra jsou Mexiko, Peru, Čína, Rusko, Polsko, Chile a Austrálie. 

V Čechách je pak nejznámějším nalezištěm stříbra Kutná Hora. Stříbro zná člověk již několik tisíc let. Mince, které se z něj razily byly rozšířeným platidlem. Nejvíce užívanou mincí byl pak tolar. V našich zemích byl nejrozšířenější mincí Pražský groš. Na tehdejší dobu byl velkou a těžkou mincí. Jeho hmotnost se pohybovala mezi 3,5 - 3,7g a ryzost mince pak byla 933/1000 Ag. Na lícní straně byl okolo koruny opis panovníka a nápis Dei gratie rex boemie neboli Z boží milosti král český. Rub pak nesl českého lva a nápis Grossi pragenses - Groše pražské. 

Cena stříbra se určuje na burze a je závislá jak na světovém dění, tak na spekulacích a vývoji nabídky a poptávky. Za posledních sto let jeho cena strmě rostla ale také i strmě klesala. Avšak stále platí, že je stříbro bráno jako protiinflační nástroj, který ochrání peněžní prostředky. Z těchto důvodů se těší stříbro stále většímu množství investorů. 

Vytvořte si webové stránky zdarma!