O zlatě

30.12.2019

Když někomu řeknete gold nebo aurum, hned bude dotyčný vědět, co máte na mysli. Nejrozšířenější drahý kov na světě, který je lidstvu znám již několik tisíc let a také se několik tisíc let využívá v různých odvětvích, stále láká pro své výjimečné vlastnosti a exkluzivitu velké množství lidí. 

Definice

Zlato je chemicky velmi dobře odolné, má skvělé vlastnosti i co se týče vodivosti, nejen elektrické, ale i tepelné. Zlato je však i poměrně měkké, tudíž je i dobře tažné a kujné ( z 1g zlata lze vyrobit fólii tenkou 1µm o ploše 1m2 ) a může se využít i v několika dalších průmyslových odvětvích. Tento drahý kov má v dnešní době velké uplatnění díky své dobré vodivosti a nízkému odporu v elektrotechnice. Pozlacování různých povrchů má své opodstatnění nejen díky své estetické stránce ale i díky praktické, jelikož zlato nekoroduje. Další možností využití zpracování zlata je jeho potažení ve formě tenké fólie v lékařství, kdy dokáže zadržet teplo pacienta i ve velmi extrémních podmínkách. V zubním lékařství se zase využívá ve výplních zubů. V neposlední řadě je však zlato v některých zemích stále považováno za platidlo, a i investiční nástroj v podobě slitků, cihel, mincí či medailí.  

Historie

Zlato, které se vyskytuje v zemské kůře v ryzí formě ve tvaru šupinek či nuget, nebo ve formě slitin se stříbrem, si získalo své vedoucí postavení mezi drahými kovy díky svým jedinečným vlastnostem, jako jsou lesk, nezaměnitelná barva a především trvanlivost. Dalším faktorem, který přidává tomuto kovu na hodnotě je ten, že každoroční zásoba zlata se zvyšuje pouze o 1-2 %. V dřívějších dobách bylo nutné zdokonalit směnný obchod, jelikož ne každý požadoval zboží, které bylo nabízeno při směně, a proto bylo nutné mít univerzální nástroj, díky kterému by bylo možné nakupovat co kdo potřeboval. Pro to, se hodily nejvíce zlaté mince ( první mince vytvořili Lýdové na území dnešního Turecka ). Postupně začali první mince používat v Číně, v Řecku a později i v Římě, kde také vznikl první monetární systém, který byl založený na stříbře a zlatě. Na našem území se od 1. století př.n.l. objevovaly tzv. Statéry, což byly Keltské zlaté mince. Postupem času se razily jak stříbrné mince tak i zlaté ( např. Floreny ).

Investiční zlato je forma zlata, která má podobu slitků, cihel, mincí či medailí. Investiční zlato má specifické vlastnosti, které musí splňovat dle zákona. Například, ryzost mincí musí být minimálně 900 tisícin a ryzost slitku musí být minimálně 995 tisícin. Zlato, které splňuje tyto zákonné podmínky je navíc osvobozeno od DPH.

Ryzost zlata

Vývoj

Měny byly dříve navázány na zlato, tomuto stavu se říkalo zlatý standard. V období první světové války vedly výdaje válčící státy k tomu, aby upustily od tohoto standardu, protože nemohly navyšovat finance ve svých rozpočtech. To vedlo k první inflaci - vydávaly se nové, ničím nekryté peníze. V USA byl zlatý standard zrušen v roce 1933 Franklinem D. Rooseveltem a zároveň bylo vydáno nařízení, že nemohli občané vlastnit žádné zlato a museli jej odevzdat pod pohrůžkou vysoké pokuty či dokonce vězení anebo obojím. Po druhé světové válce byl ustaven Brettonwoodský měnový systém, kdy byl napojen americký dolar na zlato a ostatní měny na dolar. Směňovat tyto peníze však mohli pouze vlády, nikoliv občané. Tento systém fungoval do roku 1971, kdy jej prezident Richard Nixon zrušil. Poté zlato zaznamenalo svůj první nárůst a již v roce 1973 se obchodovalo za 125 dolarů za unci ( 1 unce - 31,1g ).


Radek Koláček


Vytvořte si webové stránky zdarma!