Období korekce?

01.10.2020

doba čtení: 5 minut

Od rekordních hodnot z počátku srpna zlato postihl velký cenový propad. O jak velký propad se jednalo? 

Mezi 6. srpnem, kdy cena dosáhla 2063 $, a 26. září, se cena propadla o bezmála 10 % na cenu 1861 $. Po dlouhém býčím trendu, který trval od poloviny března, kdy došlo k největšímu letošnímu poklesu, přišla více než měsíc trvající korekce. A jedná se opravdu jen o korekci nebo je to konec tzv. zlaté rally a nastává období dlouhodobého poklesu? 

O korekci se zmiňovali již někteří ekonomové a obchodníci se zlatem poté, co bylo nového rekordu u zlata dosaženo. Jedná se tedy jen o přirozenou reakci na obrovský nárůst? 

Zlatu, ale také i stříbru a dalším komoditám v posledních dnech neprospívá silný dolar. Ten posiloval vůči většině světových měn. Tím také prodražoval nákupy zahraničním subjektům. 

Nižší ceny kovu však zapříčinily ještě větší nákupy investorů, kteří například do fondu SPDR Gold Shares, což je největší burzovně obchodovaný fond se zlatem, investovali přes 1,2 miliardy dolarů, což je největší přísun od 19. června. 

Jaký bude další vývoj? 

Zlato se nyní obchoduje na hodnotách okolo 1880 - 1920 $. Svoji pozici ubránilo při důležité hodnotě 1850 $, a pro další růst bude nutné překonat zónu okolo 1950 $. Při překonání bychom se mohli těšit opět na ceny přes 2000 $. K tomu se váže ale další otázka, a to, zda jsou dostatečné důvody k tomu, aby k tomu došlo? Zkusme si na to odpovědět. 

První předpoklad pro další růst bychom mohli nalézt ve stále uvolněné měnové politice zemí, především pak USA. Centrální banky "tisknou" další a další peníze s cílem rozpohybovat své ekonomiky. Spojené státy napumpovali již do ekonomiky za letošní rok tolik peněz, jako za celou dobu své existence. 

Nyní se podívejme opět do historie. Pokud bychom si analyzovali minulé krize a jak se při nich cena zlata chovala, pak zjistíme, že se při nich cena žlutého kovu zhodnotila v průměru o 400 - 600 %. V současné chvíli se zhodnocení pohybuje okolo 30 %. Určitě tím nechci říct, že se zaručeně takto zlato zhodnotí, ale je to velmi zajímavý údaj. 

Třetí důvod, proč by mohlo zlato růst je, že nám nejspíš nastává druhá vlna koronaviru. Opět začíná uzavírání různých podniků a někdy také celých ekonomik, jako například v Izraeli. S rostoucími počty nakažených bude růst také vyšší nervozita a volatilita na trzích. To by mohlo vyšvihnout cenu zlata opět do výšin, když začnout investoři vyhledávat bezpečná aktiva. 

Poslední důvod jsou americké prezidentské volby. Investoři na akciových trzích mohou opět opouštět své pozice z důvodu strachu a nejistoty, která by mohla přijít s případným zvolením Bidena prezidentem. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!