Poměr cen zlato/stříbro

23.03.2020

Gold/silver ratio - neboli poměr cen zlata a stříbra je ukazatel, který jednoduše porovnává, kolik uncí stříbra je zapotřebí pro koupi jedné unce zlata. 

V historii se tento ukazatel pohyboval v různých poměrech. Například v roce 1870 byl tento poměr 1:16. To byla historicky nejnižší hodnota, od té doby se poměr zvýšil. V průběhu dalších let jeho hodnota různě stoupala a klesala, většinou v obdobích různých krizí. Zajímavostí je také to, když v roce 1980 došlo ke splasknutí bubliny, kterou měli na svědomí bratři Huntové. Tehdy se cena stříbra vyšplhala během několika měsíců z pouhých 8 $ na 50 $ za unci! Poměr byl v té době na hodnotě 1:18. Poté již došlo k dalšímu růstu. V posledních měsících dosahoval poměr zlata a stříbra hodnoty 1:80. 

Nyní jsme však svědky historických událostí, jelikož se poměr dostává na úplně nové úrovně. Před pár dny, konkrétně 18. března, padl rekord, kdy jste si mohli pořídit unci zlata za 123 uncí stříbra, tedy poměr 1:123. Dnes se díky cenám zlata a stříbra dostal poměr na úroveň okolo 1:117. 

Proč je tento ukazatel důležitý? 

Protože čím větší je hodnota u stříbra, tím větší jsou obavy investorů na trhu a zlato se stává bezpečnějším přístavem. 

Pokud by mělo stříbro tendenci tíhnout k průměru z posledních let, muselo by dojít tedy ke dvěma událostem: 

1) zvýšení ceny stříbra

2) snížení ceny zlata 

Často se uvádí, že je stříbro, jako investiční nástroj, velmi podhodnocené. Jeho využití v průmyslu je obrovské a jeho zásoby nejsou neomezené. Prostor pro růst tu určitě je. Je však otázkou, kdy bude ta správná chvíle. 


Vytvořte si webové stránky zdarma!