Renta jako investiční cíl

13.02.2021

doba čtení: 10 minut

Renta je jedním z cílů, ke kterému míří spousty investorů. Důvody mohou být různé, ale nejčastěji to bývá možnost odejít dříve z práce do finančního důchodu a užít si zasloužený odpočinek. Dalším neméně významným důvodem je udržení si životního standardu v době, kdy nastupujeme právě do penze. Zamysleli jste se někdy z finančního hlediska nad tím, co bude, až dosáhnete důchodového věku? Čím si udržíte životní standard, když budete pobírat státní důchod, který zdaleka nebude ve stejné výši, jako váš současný plat? 

Jak vybudovat své rentiérské portfolio?

První krok, jak to tak bývá, je nejdůležitější. Jedná se o to, vůbec začít přemýšlet nad svými financemi, konkrétně nad tím, jak by mohly investice přinášet pravidelnou měsíční rentu. Další kroky, které by pak měly následovat:

- spočítat si životní náklady (kolik nás stojí nájem případně poplatky s bydlením spojené a další paušální výdaje) 

- spočítat si svůj měsíční, případně roční příjem a příjem, který budu pobírat z penzijního systému v momentě, kdy opustím své zaměstnání či podnikání

> bude mi stačit státní penze když si odečtu své výdaje od příjmů, kolik mi zůstane volných prostředků na měsíc, případně si určit, jaká měsíční renta by dorovnala výpadek příjmů ze zaměstnání

- další možností je rovnou si stanovit požadovanou rentu, kterou bych chtěl od určitého věku pobírat

Pokud již víte, jakou rentu budete potřebovat k dorovnání svých příjmů, či máte jasně stanovenou částku, kterou byste chtěli pobírat, lze s pomocí jednoduchých kalkulaček spočítat, jakou měsíční sumu byste měli pravidelně investovat. 

Například pro čerpání renty ve výši 20 tisíc Kč po dobu 20 let je potřeba investovat měsíčně částku ve výši necelých 5400 Kč, po dobu 25 let, přičemž zhodnocení investice činí 6 % p.a., viz obrázek níže. 

Je možné také rentu nastavit i jako konečnou, viz příklad výše, či nekonečnou. Taková renta pak odčerpává z vašeho investovaného majetku méně, než co přinesou právě investované peníze na různých dividendách a výnosech. 

Na základě těchto údajů dochází k sestavení investičního portfolia. Jedním z příkladů je kyblíkové portfolio (bucket portfolio)

1) Krátkodobé portfolio - v tomto "kyblíku" jsou peníze na cíle, které jsou splatné do 3. let, případně je zde rezerva. Zpravidla jsou zde prostředky v hotovosti, případně se využívá spořících účtů či termínovaných vkladů. 

2) Střednědobé portfolio - ve střednědobém kyblíku by pak měly být cíle, které nás čekají v období mezi 4-10 lety. Z toho důvodu se zde již využívá některých konzervativních investičních nástrojů, jakým mohou být různé dluhopisy, nemovitosti či komodity (zlato).

3) Dlouhodobé portfolio - dlouhodobé portfolio či kyblík pak využívá dynamických tříd aktiv, jako jsou například akcie. Z delšího časového hlediska totiž nevadí, když dochází na akciových trzích k různým poklesům, protože daný pokles netrvá věčně a trhy se opět vracejí na své původní hodnoty a naopak dosahují dalších nových maxim. 


Chtěli byste nastavit své investiční portfolio pro výplatu renty? Ozvěte se mi a společně se na to podíváme! 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!