Shrnutí důležitých událostí za leden 2020 

04.02.2020

První měsíc v tomto roce nám přinesl spousty událostí, které vyvolávaly v lidech různé emoce. 

Jednou z prvních událostí, která vyvolávala obavy nejen u investorů ale i u veřejnosti po celém světě, byla zpráva o zabití íránského generála Kásema Sulejmáního americkými vojáky. V reakci na zabití totiž Írán hrozil děsivou odvetou. Eskalace napětí, které podporovalo ostřelování americké základny, mělo za následek růst ceny zlata. Zvýšený zájem o zlato vyhoupl cenu této komodity na více než 6leté maximum (okolo 1600 $ za unci). V průběhu několika dnů došlo k mírným poklesům a dále se obchodovalo okolo 1550 $ za unci. To však nebyla pouze jediná událost, která hýbala s cenou žlutého kovu. V prosinci nově objevený koronavir z čínského Wu-Chanu se svým rychlým rozšířením mezi místními obyvateli začal dostávat do povědomí celého světa. Zprávy o uzavřených městech v Číně a rychle se zvyšující počty nakažených nejen z Číny, vyvolávaly u investorů strach, který se projevoval ve zvýšených nákupech zlata. Tím opět došlo k navýšení ceny obchodovaného zlata na burze (okolo 1570-1580 $ za unci). K dnešnímu dni obavy investorů z nového viru opadají a zlato se vrací ke své dřívější hodnotě okolo 1555-1560 dolarů za unci. 

Pomyslné první místo si za "nejúspěšnější" komoditu od začátku roku zaslouží palladium. Tento kov, jenž se používá hojně v automobilovém průmyslu, konkrétně v katalyzátorech, rostl skoro třetinově. Na začátku ledna byla jeho cena 1986 $ za unci. 20. ledna dosáhl maxima, když uzavíral den na hodnotě 2545 $ za unci. Poté došlo k menším korekcím a nyní je na hodnotě okolo 2300 $. 

V půlce ledna se objevily informace o tom, že Spojené státy uzavřely první část obchodní dohody s Čínou. Součástí dohody by měl být i závazek Číny o nákupech amerických průmyslových výrobků, a to v celkové hodnotě 200 miliard dolarů. Jestli opravdu dojde ke zrušení cel a k finální dohodě mezi těmito zeměmi však není ještě stoprocentní, jelikož musí dojít i k podepsání druhé části.

Konec ledna přinesl také dlouho očekávány BREXIT. Úderem půlnoci z 31. ledna na 1. února vystoupila Velká Británie z EU a začalo platit takzvané přechodné období, které bude trvat do konce roku. Během tohoto období bude důležité jakých dohod dosáhne VB s EU, zda se zavedou cla, bude ztížen pohyb osob mezi VB a zeměmi EU, či jak dopadnou osoby, jež pracují a žijí v Británii ale nejsou její občany. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!