Shrnutí důležitých událostí za březen 2020

07.04.2020

Měsíc březen je již za námi a přinesl nám mnohé. V tomto článku přiblížím nejzásadnější momenty, kterých jsme mohli být v předchozím měsíci svědky. 

Začátek března se nesl ve snižování základních úrokových sazeb. Konkrétně tedy k tomu přistoupil FED, když začátkem měsíce oznámil snížení základní úrokové sazby o půl procentního bodu do pásma 1,00 - 1,25 %. Za necelé dva týdny poté upravil ještě jednou sazbu, když ji snížil do pásma 0 - 0,25 %. V rámci ekonomických opatření také začal s kvantitativním uvolňováním v objemu 700 miliard dolarů. FED také spustil několik dalších opatření, například neomezené nákupy vládních dluhopisů a nové úvěrové nástroje. Jedná se o opravdu velká opatření, mnohem větší než ty, které jsme mohli vidět v poslední krizi z roku 2008. FED tak reagoval na propady akciových trhů, které v obavách z šířící se pandemie investoři opouštěli. Trhy se ovšem propadaly nejen ve Spojených státech, ale zaznamenaly je i evropské burzy a také pražská burza. 

První polovina března přinesla také cenovou válku u ropy. Saúdové spustili cenovou válku, když avizovali, že zvýší těžbu a zároveň poskytli svým obchodním partnerům velké slevy. Ropa Brent se od začátku března dostala na cenu 22,43 $ za barel, což činí pokles o více než 56 %. Ve spojení s nižší poptávkou, která je zapříčiněna šířením koronavirem ve světě, se strategie Saúdské Arábie promítla v takto nízkých cenách. Saúdové se k tomuto kroku odhodlali poté, co Rusko nepřistoupilo na podmínky navrhované kartelem OPEC+, a podle kterého se měl snížit objem denně vytěžené ropy, aby se trochu narovnaly ceny, které již tak tlačí dolů právě snížená poptávka po ropě z důvodu šíření nemoci ve světě. 

Nepropadaly se ovšem jen akciové trhy, svůj pád zažilo i zlato a stříbro. Můžeme hovořit o takzvané krizi likvidity, kdy se investoři zbavují všeho, aby měli likviditu (peníze). Zlato se tak v polovině měsíce propadlo o více než 10 % ze své hodnoty z 5.3., kdy byla cena na úrovni 1674 $. Následně však s přijatými opatřeními amerického FEDu smazalo část své ztráty a na konci měsíce se již obchodovalo opět za 1575 $ za unci. Přes své propady je však investiční zlato v dnešní době velice žádaným zbožím, jelikož z prodejen a eshopů, nejen v ČR, v podstatě zmizelo. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!