Shrnutí důležitých událostí za červen 2020

10.07.2020

doba čtení: 5 minut

Měsíc červen byl na události bohatý, stejně jako předcházející měsíce. Souhrn zajímavých informací se dozvíte na dalších řádcích. 

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky, komentoval následující možný vývoj úrokových sazeb. Ty by podle něj měly zůstat beze změny, jelikož jejich nynější úroveň na 0,25 % je už tak nízká, a další snížení by mohlo zapříčinit problémy tuzemských bank. Zároveň ČNB zrušila ukazatel DSTI, tedy poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu, a také snížila proticyklickou rezervu bank z 1 % na 0,5 %, a zároveň je připravena ji i v případě dalších problémů kompletně zrušit, aby zajistila schopnost bank plynule poskytovat úvěry nefinančním podnikům a domácnostem. 

Akcie americké Tesly poprvé v historii překonaly hranici 1000 $ za jednu akcii. Poté se pohybovaly pod touto hranicí, aby se nad ní opět dostaly v druhé půlce měsíce. Zatím akcie Tesly trhají rekordy, v tomto měsíci dokonce překonaly hranici 1700 $, ale po mírné korekci se zastavily na hladině 1500 $. Spousta ekonomů předpovídá splasknutí této bubliny, ovšem konec této "bubliny" předpovídaly již před několika měsíci, kam její cena dokáže až vyrůst uvidíme v dalších dnech a týdnech. 

Wirecard, německá finanční společnost, se potýká s velkými problémy, které dokonce stály už místo jejího šéfa, a kterého také zadržely německé úřady. Společnosti vznikly velké problémy, když již po čtvrté odložila zveřejnění výroční zprávy za loňský rok, a kdy auditor E&Y nemohl najít na účtech svěřenských fondů v Asii přes 1,9 miliardy EUR, které společnost Wirecard uváděla ve své rozvaze. Kvůli podezřením z možného podvodu skončili již někteří představitelé finanční společnosti. Došlo také k prudkým propadům akcií, které ztratily dokonce přes 70 % své hodnoty. 

Po osmi letech se zlato podívalo opět přes hladinu 1750 $ za jednu unci. Platí tedy stále, že co měsíc, to nový rekord. Zlato posiluje již několik měsíců v řadě, a značně mu pomáhá i krize, se kterou se potýká celý svět. Nakažených lidí ve světě stále přibývá, a krize, kterou šíření nemoci Covid-19 spustilo, je pravděpodobně stále na začátku. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!