Shrnutí důležitých událostí za červenec 2020

10.08.2020

doba čtení: 3 minuty

První polovina roku byla, co se týče událostí, velmi bohatá. A události, které se odehrály v prvním měsíci druhého pololetí nenaznačují nic, že by tomu mělo být nadále jinak. Léto je v plném proudu, a přesto, že je čas dovolených, ve světě se odehrála spousta zajímavých událostí, a některé vám ve zkratce na následujících řádcích přiblížím. 

Již v minulém měsíci proběhla médii informace o tom, že ČNB plánuje do svých zlatých rezerv přikoupit zlato. Obrátila tak trend, který započala v 90. letech, kdy se svých zlatých rezerv postupně zbavovala. Přidala se tak k dalším centrálním bankám, které v posledních letech začaly nakupovat také zlato do svých rezerv. V červenci pak došlo k upřesnění, že ČNB nakoupila v červnu přes 1,2 tuny zlata. Tento nákup, respektive obrat v myšlení centrální banky přichází v době, kdy cena zlata na burze dosahuje maximálních výšin. V červnu byla tedy cena zlata ještě nižší než je nyní, avšak oproti předchozím rokům je jeho cena vysoká. Je tedy velká škoda, že nedošlo k prozření před pár lety, kdy byla cena skoro poloviční. Ale tento krok určitě nelze kritizovat, jakékoliv zvýšení zlatých rezerv je jedině v pořádku. 

V průběhu července došlo opět k mírné eskalaci napětí mezi největšími ekonomikami světa, USA a Čínou. Spojené státy v polovině měsíce uzavřely čínský konzulát v Houstonu. Čína na to odpověděla v několika dnech stejně, když nařídila Spojeným státům aby také do 3. dnů uzavřely svůj konzulát v Čchen-Tu. Další kroky nebyly nijak komentovány, zda-li dojde k dalším uzavíráním konzulátů, jak na území USA, tak Číny, není jasné. Společnosti, které podnikají v daných státech také neupřesnily své další kroky, avšak z daných území zatím nemají v plánu odcházet. 

Další důležitá zpráva se opět týká Číny, jelikož v polovině měsíce propukly obrovské povodně, které pokračují až do dnešních dní, a které představují obrovskou hrozbu, nejen pro místní obyvatele, ale pro celý svět. Místa, která jsou totiž zasažená povodněmi patří mezi velice důležité zemědělské oblasti, kde se pěstují obrovská množství kukuřice, sóji a dalších plodin. Již tisíce lidí přišly o své životy, domovy a úrodu. Čínská vláda již dodala několik tun zemědělských potravin ze svých rezerv, aby dokázala pokrýt poptávku, a předešla k výraznému nárůstu cen. Lze ovšem předpokládat, že v následujících týdnech a měsících dojde k růstu cen těchto plodin. 

Poslední důležitá zpráva zmiňuje vyjednanou dohodu o volném obchodu mezi EU a Vietnamem, která vstupuje v platnost již 1.8.2020. Tato dohoda pak ruší až 99 % všem celních poplatků mezi státy EU a Vietnamem. Otevírá se tak více příležitostí pro české podnikatele, kteří mohou své výrobky a služby nabízet na dalším obrovském trhu, který čítá bezmála 96 milionů obyvatel. Očekává se ovšem i vyšší import z Vietnamu do ČR, hlavně co se týče výrobků z textilního průmyslu a potravinářství. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!