Shrnutí důležitých událostí za duben 2020

06.05.2020

Apríl tohoto roku už je za námi, ale rozhodně se nejednalo o veselé období. Výběr toho nejdůležitějšího, co přinesl uplynulý měsíc, se dozvíte v následujícím článku. 

Začneme ropou. Ta od března zažívá těžké chvíle. Krize mezi OPEC+, Saúdskou Arábií a Ruskem, ve spojení s celosvětovou pandemií přinesla okamžiky, které jsme ve světě dlouho nezaznamenaly, ale také naprosto nové, kterých jsme mohli být svědky poprvé v historii. Vůbec poprvé se futures kontrakty u ropy dostaly do záporných hodnot. Květnové futures WTi (US ropy) se dostaly až na hodnotu -37 $! Obavy z nedostatečného uskladnění a  z nízkého odběru ropy ve světě, vyústily v nejhorší propad cen ropy WTI v historii. Na trhu tak panovala velice zvláštní situace, kdy producenti ropy platí odběratelům za to, aby si ropu od nich vzali. Po tomto propadu se cena dostala opět nahoru, jelikož obavy investorů z nedostatečných kapacit se nenaplnily.  

Počet nezaměstnaných ve Spojených státech raketově roste. Na začátku dubna přibylo také za jediný týden více než 4,4 milionů nezaměstnaných. Celkově bylo k 23. dubnu ve Spojených státech přes 26 milionů nezaměstnaných. Vláda USA předpokládá, že nezaměstnanost by mohla vzrůst až na 30 %. Pokud by to byla pravda, jednalo by se o nejhorší scénář od dob Velké krize ve 30. letech. V EU roste nezaměstnanost také. Data za duben zatím nejsou k dispozici, ovšem už v březnu byla o něco vyšší míra nezaměstnanosti než v únoru, konkrétně se jedná o vzrůst z 6,5 % na 6,6 %. V průběhu tohoto měsíce by se mohly promítnout důsledky prvních opatření proti koronaviru, které zaváděly státy EU. 

ECB ponechala základní sazbu na 0. Ta by měla zůstat i nadále beze změny. ECB chce udržet inflaci v eurozóně do 2 %. HDP eurozóny by letos mělo spadnout také o více než 5 %, Guvernérka ECB předpokládá, že by propad mohl být dokonce i o 12 %. Snížila se také i inflace v eurozóně, na kterou měl vliv především propad cen energií. Inflace v dubnu klesla na 0.4 %. 

Zlato v korunách opět nejdražší. Během dubna zlato lámalo korunové rekordy. Od začátku měsíce postupně nabíralo na hodnotě. Prvně se tak stalo 6. dubna, kdy se zlato dostalo na hodnotu 42 tisíc Kč. O deset dní později opět překonalo původní rekord, a nyní se již obchodovalo za 43 tisíc Kč. Týden na to zlato překonalo hranici 44 tisíc Kč. Zlato, které se běžně obchoduje v amerických dolarech, není přitom na svých historických maximech z roku 2011, přesto je v korunách nejdražší. Může za to nynější kurz USD/CZK, který je přibližně 1 USD = 25 Kč. Pokud by se zlato dostalo v dolarech na svá historická maxima, můžeme očekávat, že se bude obchodovat v přepočtu na koruny za více než 47 tisíc. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!