Shrnutí důležitých událostí za květen 2020

04.06.2020

Další měsíc v tomto roce je již za námi a já vám přináším shrnutí zajímavých událostí, kterých jsme mohli být svědky. 

První zpráva se bude týkat zlata, které nám v posledních týdnech stále láme rekordy, alespoň tedy co se týče ceny v českých korunách. Zlato je totiž historicky nejdražší právě v CZK. V květnu dosahoval kurz koruny vůči dolaru úrovně 26 Kč. V polovině května se zlato obchodovalo na burze v přepočtu za bezmála 47 tisíc Kč za unci. Cena následně zakolísala, kdy se v následujících týdnech propadla, aby se zase vrátila na hodnotu okolo 1730 dolarů za unci. Jaký bude vývoj během roku můžeme pouze odhadovat, ale vzhledem k velkým propadům v ekonomikách zemí po celém světě, a k tisku nových peněz centrálními bankami je možné předpokládat, že by zlato mohlo atakovat svá historická maxima (myšleno v dolarech). 

Další komoditou, která si už pomyslně získala pravidelný přehled v měsíčním shrnutí, je ropa. Ta se pomalu dostává ze svých nízkých cen. Futures kontrakty za poslední měsíc vzrostly o skoro 15 $ za barel (ropa WTI) a aktuálně obchodovaná ropa, tedy její spotová cena se dostala z 8 $ na začátku května, na 12 $ za barel na konci měsíce. Toto pomalé zvyšování se začíná projevovat i na tuzemských benzínkách, kde dochází k postupnému zvyšování cen nafty i benzinu. Nejspíš se tak už můžeme rozloučit s cenou 24 Kč za litr benzínu. 

V tuzemsku ještě chvíli zůstaneme. Přesto, že cena benzínu v posledních měsících klesala, o ostatních produktech se to říci nedá. Naopak jsme svědky zdražování velkého množství potravin, služeb a dalších produktů. Dokazuje to i zpráva, která hodnotila inflaci napříč Evropskou unií. Podle ní má ČR největší inflaci z celé EU, konkrétně se jedná o 3,3 %. 

OECD, neboli Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, jejímž členem je také ČR, odhaduje, že společné HDP 37 zemí se propadne za první kvartál letošního roku o 1,8 %. To je nejhorší výsledek od poslední světové krize, kdy se HDP propadlo o 2,3 %. V USA byl přitom stanoven odhad propadu HDP mezikvartálně o 5 %.

Nyní jedna ne přímo ekonomická zpráva, ale určitě se jedná o velikou událost. Na konci května totiž soukromá společnost Elona Muska, Space X, společně s americkým úřadem pro letectví a vesmír (NASA) vyslala raketu Crew Dragon, která doručila astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici. 

Takové je shrnutí měsíce květen. Co přinesl následující měsíc se dozvíte opět v pravidelném měsíčním souhrnu.


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!