Shrnutí důležitých událostí za srpen 2020

10.09.2020

doba čtení: 3 minuty

Poslední prázdninový měsíc již patří do minulosti a zde je pravidelné zhodnocení zajímavých událostí, které se v srpnu odehrály. 

Na začátku srpna došlo k překonání dlouho očekávaného milníku u zlata, kdy se cena přehoupla přes 2000 dolarů za unci. Stalo se tak konkrétně 4. srpna a v následujících dnech zlato výrazně rostlo, kdy se podívalo na hodnoty přes 2050 dolarů. Nedlouho poté přišla korekce, která byla očekávaná a srazila cenu žlutého kovu z nejvyšší ceny o více než 200 dolarů. Od té doby opět cena roste a aktuálně se drží v rozmezí 1930 - 1970 $. Podle všeho ale býčí trend u zlata jen tak neskončil a v dalších týdnech bychom se mohli těšit opět na hodnoty přes 2000 dolarů, a i výše. Více se tomu budu věnovat v příspěvku, který vyjde za pár dní. 

Další událostí, která rezonovala v médiích po celém světě byla volba nového prezidenta v Bělorusku. Ve volbách, které se konaly 9. srpna, zvítězil podle Ústřední volební komise, již po šesté, Alexandr Lukašenko. Podlé ní tak zvítězil drtivou většinou hlasů (přes 80 %), a hlavní oponentka, Svjatlana Cichanouská, získala pouze něco málo přes 10 %. Ta ovšem výsledek voleb odmítla uznat a v následujících dnech ji podpořily všechny státy EU, které odsoudily volby jako nespravedlivé a nesvobodné. Po zveřejnění výsledků voleb se strhly obrovské demonstrace, při kterých bylo zatčeno několik tisíc účastníků. Samotné demonstrace pak přetrvávají až do dnešních dní. Do celé situace se také promítá úzký vztah mezi běloruským a ruským prezidentem V. Putinem, který přislíbil i několikamiliardovou pomoc. 

Společnosti Apple nejspíš koronavirová krize, která postihla začátkem roku celý svět, nijak neublížila, právě naopak. V průběhu srpna překonala velký rekord, kdy její tržní kapitalizace překonala 2 biliony dolarů! Od března, kdy se cena jejich akcií na burze propadla až na 224 $ za jednu akcii, dokázala vzrůst na cenu přes 500 $. Na konci srpna došlo také k dělení akcií, kdy investoři dostali 4x více akcií - cena se pak "snížila" na 130 $. Pro zajímavost, v minulosti došlo již čtyřikrát k rozdělení (split) akcií Apple. 

Další zpráva, která by mohla být pro lidi v Česku zajímavá je, že vláda schválila návrh zákona, který by lidem nabízel další možnost spoření na stáří v podobě nákupu podílových listů, akcií nebo dluhopisů přes zvláštní účet s daňovým zvýhodněním. Tento produkt by pak měl být dostupný v průběhu roku 2022. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!