Shrnutí důležitých událostí za únor 2020

05.03.2020

Druhý měsíc nového roku je již za námi a nyní nastal čas na krátkou rekapitulaci toho, co nás v únoru potkalo, co se ve světě odehrálo a jaké události tento měsíc přinesl. 


Koronavirus - tématem č. 1 ve všech sdělovacích prostředcích se stalo šíření koronaviru způsobující nemoc Covid-19. Nemoc se dále šířila z Číny do ostatních zemí, a zasaženy byly již všechny kontinenty. Země s vysokým počtem nakažených přibyly jak v Asii, tak i v Evropě. Nejvyšší počty nakažených mimo Čínu hlásila v Asii Jižní Korea a Írán, v Evropě došlo k velkému počtu nakažení v Itálii. Z těchto zemí se pak dále nemoc šířila do dalších oblastí světa. Ze soboty 29.února na neděli 1.března byly nahlášeny i první případy v České republice. Strach z nemoci neovlivňoval pouze lidi ze zasažených oblastí ale ovlivňoval i investory po celém světě. Investoři se uchylovali k bezpečnějším komoditám, jako bylo například zlato, což se odráželo na jeho ceně. V důsledku karantény, která byla uvalena na některá čínská města z důvodu zamezení dalšího šíření viru, došlo k pozastavení výroby v některých továrnách. Následkem toho dochází k poklesu výroby i dalších společností navázaných na ně. 

Zlato - Zlato v únoru trhalo rekordy. V českých korunách a i v eurech dosahovalo historických maxim. Nejdražší bylo zlato v pondělí 24.2., kdy se jeho cena v českých korunách vyšplhala až na hodnotu 38 677 Kč, v eurech pak dosahovalo hodnoty 1535,41 EUR. Dolarová hodnota nebyla překonána, avšak cena zlata dosahovala v USD 7letých maxim. Další dny již zlato ztrácelo a obchodovalo se převážně okolo hranice 1640-1650 $. Poslední pracovní den v měsíci zlato kleslo až na hranici 1590 $. 


Akcie - Ještě jeden následek měly šířící se obavy z nákazy koronavirem, a to pokles akciových trhů. Indexy S&P 500, Dow Jones a další akcie jednotlivých společností, ty všechny postihl propad na burze. 

Migrační krize - Na konci února přišly zprávy o zvyšujícím se počtu migrantů u hranic Řecka a Turecka, a pasivitě při bránění migrantům při překonání hranic do Evropy ze strany Turecka. Ankara tak údajně činí z důvodu Rusko-Syrské ofenzívy u Syrského města Idlib, které je v blízkosti tureckých hranic, a kde probíhají boje o získání tohoto území zpět do moci syrského prezidenta Bašára Asada. Poslední zprávy hovoří o několika desítkách tisíc utečenců, kteří by mohli projít do Evropy. Je tedy možné, že je Evropa opět na pokraji migrační krize. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!