Shrnutí důležitých událostí za září 2020

08.10.2020

doba čtení: 

Září nám přineslo spoustu událostí a v dnešním přehledu se podíváme na výběr těch, které měli nebo budou mít dopad nejen na investování.

Zlato po svých maximech v srpnu zažilo období korekce, o kterém jsem psal v tomto článku. Cena postupně klesala z hodnot okolo 2000 dolarů za unci, až na 1861 dolarů, čímž se dostalo na úroveň z července letošního roku. Nastupující další vlna koronaviru a postupně se uzavírající ekonomiky by mohly opět navýšit jeho cenu. A nejen tyto faktory, ale také vládní stimuly na podporu ekonomiky, nízké úrokové sazby a další, to vše může hrát velkou roli v následujících dnech a v jeho následné ceně na burze. 

Ve Spojených státech začaly naplno prezidentské volby. V první televizní debatě se setkali stávající prezident Donald Trump a kandidát Joe Biden. Dle médií se jednalo o nejhorší předvolební debatu v historii. Samotná debata působila chaoticky, kdy se kandidáti překřikovali, přerušovali a dokonce uráželi. Tato debata měla dohru na americkém trhu, kdy na druhý den po odvysílané debatě klesaly US indexy. 

Na pražskou burzu vstupují další společnosti. Prvotní úpis akcií neboli IPO měla v srpnu za sebou společnost eMan. Ta po upisovacím období, které končilo 31.8., se začíná od 1.9. obchodovat i pro širší veřejnost na RM-Systému. Další IPO na burze proběhlo ke konci září, kdy se začaly upisovat akcie společnosti Česká zbrojovka, jejíž akcie budou poté veřejně obchodovány od začátku října. Tento podzim je pro pražskou burzu velice bohatý, jelikož i další významná společnost chystá úpis svých akcií, konkrétně se jedná o společnost Pilulka.cz. 

Ke konci září se začaly objevovat nepříjemné zprávy z kraje Asie, kdy se rozhořely po letech opět boje mezi Ázerbájdžánem a Arménií o oblast, která se nazývá Náhorní Karabach. Situace je nepříjemná nejen pro místní obyvatele, ale může být hrozbou i pro okolní státy a Evropu. Oba státy v tomto konfliktu jsou podporovány dalšími různými stranami, nejdůležitější z těchto stran jsou pak Turecko a Rusko. Státy celého světa vyzývají k uklidnění celé situace a deeskalaci napětí. Případný větší konflikt by se projevil nejen na trzích, ale mohl by přispět také k další migrační vlně, která by opět zaplavila Evropu. 


Radek Koláček


Vytvořte si webové stránky zdarma!