Slabá koruna

20.05.2020

Zhruba od poloviny března dochází k oslabování naší národní měny. Od začátku roku se kurz koruny vůči euru pohyboval okolo 25,2-25,4 korun za jedno euro. V únoru dokonce koruna posílila až na 24,79 korun za euro. Poté však nastoupila krize, která nese název koronavir. 

Tak jak postupoval napříč Evropou nový typ viru, ochromoval postupně všechny ekonomiky. To mělo za následek snížení poptávky, propouštění a další neblahé důsledky v rámci jednotlivých států. Jedním z důsledků je tedy i oslabení měny. Měna začala oslabovat citelně již v březnu, když se dostala na hodnotu až 27,81 (24.3.). Během následujících dní koruna posilovala ale také oslabovala, nyní je kurz koruny okolo 27,2 za jedno euro. Co to však znamená pro občany ČR a případně firmy? 

V prvé řadě je slabší koruna nevýhodná pro běžné občany, jelikož se prodraží dovážené zboží. Stejně tak se stávají nákupy v zahraničí méně výhodné a potažmo i dovolené za hranicemi ČR. Je však otázka, jak velice se dražší dovolené dotknou lidí, vzhledem k situaci, jaká nyní panuje. Je však skupina, které by slabší koruna mohla pomoci, a to jsou exportéři. Za normálních okolností by tomu tak určitě bylo, ale nesmíme zapomínat na to, že situace v evropských podnicích ještě zdaleka není ve stavu, v jakém byla před vypuknutím pandemie. 

Někteří poukazují na to, že by přesně z těchto důvodů bylo pro českou ekonomiku výhodnější přejít na Euro. Není ale vše tak černé a bílé. I eurozóna se potýká s problémy. Nyní vykázala již v druhém čtvrtletí pokles čímž se dostala ekonomika eurozóny do recese. Navíc existuje hrozba v podobě jižních států Evropy, jako jsou Itálie a Španělsko. Pokud by došlo k další vlně koronaviru, k omezení produkce, zavřením dalších podniků a tím také k velké nezaměstnanosti a dalším negativním vlivům, mohly by tyto země přivést celou eurozónu k rozpadu. Již teď zaznívají hlasy z Německa, které se odmítají podílet na připravovaném balíčku, který by měl pomoci postiženým podnikům. 

Pro českou korunu, jakož i pro celou ekonomiku, je nejdůležitější, aby došlo k co nejrychlejšímu návratu do původního stavu. Musíme věřit, že nejhorší je již za námi. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!