USA a Írán

10.01.2020

Od zabití velitele íránských elitních jednotek Kuds Kásima Solejmáního americkými vojáky uběhl týden, a my jsme mohli pozorovat, jaké dopady jeho smrt měla. Výhrůžky vůči Spojeným státům a dalším spojencům, obavy jak obyčejných lidí, tak i investorů z hrozícího válečného konfliktu, ale s tím také navázán růst cen některých komodit. 

Zlato

V posledních několika dnech zlato ukázalo, jak se chová v nejistých časech, či v případě nějaké krize či konfliktu. 8. ledna se cena zlata obchodovaného na burze dostala až na hodnotu 1605$ za troyskou unci. Poté došlo k menším propadům a jeho cena se drží na hodnotě 1550-1560$, čímž se i tak dostává na hodnotu, kde se obchodovalo před zhruba 6 a půl lety. Zlato tedy vnímají investoři jako bezpečný přístav a v dobách hrozícího konfliktu dokáže své majitele ochránit, resp. jejich majetek. 

Ropa

Bezprostředně po prvních zprávách o útoku na Solejmáního došlo také k růstu ropy Brent. Cena dosahovala maxima začátkem týdne, kdy se obchodovala i za 70.83$ za barel. V posledních dnech, kdy dochází k umírňování konfliktu se cena ropy mírně propadá a obchoduje se již okolo 65$ za barel. 

Jak vypadá situace na Blízkém východě nyní? K hrozivým scénářům, které se objevovaly na každém kroku, již snad nedojde. Írán na zabití velitele reagoval vypálením několika raket na americké základny v Iráku, naštěstí nedošlo k žádným dalším ztrátám na životech. Trošku to připomíná situaci o vlkovi, který se nažral, avšak koza zůstala celá. Bylo jasné, že Írán nenechá tuto událost bez odezvy, ale aby odpověděl podobnou akcí či větším vojenským konfliktem se mi zdálo jako nepravděpodobné, vzhledem k vojenské převaze Spojených států. Bohužel došlo ještě k další tragédii, která trošku zastínila smrt velitele Solejmáního, a konkrétně k té, že civilní letoun, se 176 lidmi na palubě, ukrajinských aerolinek zasáhla íránská protiletadlová raketa. Smrt velitele Solejmáního si tak nepřímo vybrala další lidské oběti a doufejme, že už i poslední.


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!