Výhled pro rok 2021

05.01.2021

doba čtení: 5 minut

Předchozí rok byl pro nás všechny něčím novým, ukázal nám, jak je celý svět globalizován, a jak se dokáží věci šířit rychlostí blesku. Postup pandemie, a s tím spojený propad ekonomik a akciových trhů, zasáhly každého z nás. Jak rychle však krize zachvátila akciové trhy, tak by se dalo říct, že je i rychle opustila. Podívejme se například na německý index DAX, který sleduje 30 největších německých společností. Ten se již ke konci roku dostal na své hodnoty z února před vypuknutím koronavirové krize. Stejně tak americký index S&P 500 dokázal umazat ztráty od března a atakuje nová maxima. Čím to, že když se zmítají celé ekonomiky v propadech a hospodářských poklesech, tak akciové trhy rostou? Je to dáno především optimismem investorů, že se konec pandemie blíží, a velkými objemy peněz, jež vlády vydaly na podporu ekonomiky a záchranu podniků a pracovních míst.

Jaký je tedy výhled na následující rok?

Velkou naději vkládají investoři do vakcín, které začaly nasazovat země pro boj s nemocí COVID-19. Další ekonomové i investiční banky očekávají, že pokud bude vakcína dobře fungovat a zamezí se případnému dalšímu šíření nových mutací, porostou ekonomiky o několik procent. Slabší růst lze očekávat v důsledku opětovného omezování ze strany vlád v 1. čtvrtletí letošního roku. Od druhé poloviny roku se očekává již zrychlení ekonomického růstu. Ten lze mimo jiné vidět již u technologických firem, které profitují z velkého nárůstu homeoffice u zaměstnanců, a čím dál větší digitalizace. To je i trend, který by měl pokračovat v tomto roce. Rostoucí význam 5G sítí, online nakupování a čím dál větší prosazování elektromobility.

Doznívat budou také americké prezidentské volby, které se odehrály na podzim loňského roku. Bidenovo vítězství přineslo na trhy nebývalý optimismus. Důležité ovšem ještě bude, jestli Senát získají republikáni anebo demokraté. Pokud dokáží republikáni udržet senát, bude mít Biden těžší prosadit všechny balíčky a podpůrné programy, které chtěl. Očekává se také zmírnění napětí vztahů mezi USA a Čínou a také mírnější obchodní napětí mezi Spojenými státy a EU. Z čehož by pak mohly opět profitovat společnosti ze starého kontinentu.

Zajímavé bude sledovat také sektor zelené energie. Ten se v posledních letech dostává do popředí zájmu mnoha investorů i investičních fondů. Ty již nabízejí tematické fondy, které investují do společností, jež se zabývají nejen obnovitelnými zdroji, ale také pozitivním dopadem na okolní prostředí a podobně.

V loňském roce dostálo své "přezdívce" bezpečného přístavu zlato. Tento drahý kov potvrdil, proč do něj investoři vkládají své prostředky. Po období posledních měsíců, kdy pomalu rostlo, došlo ke skokovému nárůstu a zlato si připsalo rekordní sumu, za kterou se kdy na burze obchodovalo. Jestli je již definitivní konec zlaté rally, to se ukáže v letošním roce. Ale uvolněná měnová a fiskální politika, nízké úrokové sazby a slábnoucí dolar by ještě mohly zamíchat kartami, a investoři by mohli tento žlutý kov poslat do nových výšin.

Přeji vám v roce 2021 pevné zdraví a úspěch,

Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!