Záchranné balíčky

24.03.2020

Poslední týdny nebyly pro příznivce žlutého kovu zrovna přívětivé, avšak ti, kteří mají v mysli poslední krizi, která se odehrála v roce 2008, mohli vidět jistou podobnost s tím, co se odehrává nyní a co bylo před lety. Samozřejmě, nelze zcela porovnávat tyto dvě události, každá má jinou příčinu a každá měla a bude mít různý dopad na celý svět. 

V minulém týdnu jsme zažili na trzích masivní prodeje akcií, které byly následovány výprodeji drahých kovů. Čím to, že zlato nedostálo svému jménu bezpečného přístavu? Investoři, kteří prodělávali na snížených cenách akcií potřebovali nahradit svou chybějící hotovost, kterou řešili tím, že prodávali i drahé kovy. V tento moment se dostáváme do oné podobnosti s poslední krizí. Zlato na tom bylo podobně jako nyní a docházelo k jeho prodejům a tím i ke snížení jeho ceny. Poté se situace obrátila a najednou atakovalo historická maxima (hodnoty 1100 $, 1200 $). Jak se situace vyvíjela v následujících měsících si možná pamatujete. Maximální ceny bezmála 1900 $ za unci dosáhlo v září 2011. 

Po výprodejích z minulých týdnů se zlato opět obchoduje na hodnotě přes 1600 $. Reagovalo tak na poslední zprávy záchranných balíčků americké centrální banky, Fed. Ta vytáhla do boje proti dopadům, které má na svědomí nový koronavir, jenž se šíří po celém světě, a jenž ve Spojených státech začíná páchat velké škody. Fed se zavázal vykupovat státní dluhopisy, udržet nízkou úrokovou sazbu a pomoci domácnostem, malým firmám a dalším podnikům s financováním. 

Investoři podpořili s ohledem na přijatá opatření růst žlutého kovu. Jestli se však jedná pouze o momentální šok a nebo se nastolí trend budoucího růstu ukáže opět čas. Ovšem pokud přihlédneme k situaci, se kterou se potýká celý svět, a která je teprve ve Spojených státech na začátku, dalo by se říci, že můžeme očekávat v následujících měsících rostoucí zájem o zlato. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!