Základy investování I.

31.05.2020

Dnešním článkem započínám minisérii Základy investování. V následujících příspěvcích vás seznámím s několika elementárními pravidly a pojmy, se kterými se ve světe investic setkáte. 

Jedním z prvních pojmů je takzvaný magický trojúhelník investování


Magický trojúhelník je jednoduchou, avšak velmi účinnou pomůckou v oblasti investování. O co se jedná? 

Investor se pohybuje vždy uvnitř tohoto trojúhelníku. Zjednodušeně to znamená, že neexistuje takový instrument, který by nabízel nízké riziko, vysokou likviditu a zároveň vysoký výnos. 

Co je výnos? Je to zhodnocení, které mi daný investiční instrument přináší. Například u akcií se jedná o dividendu, u dluhopisů o úrok, u nemovitosti nájem atd. 

Co je likvidita? Likvidita nám určuje, s jakou rychlostí můžeme daný instrument směnit za hotovost, resp. jej prodat. Čím vyšší, tím lepší. 

Co je riziko? Je to míra, či pravděpodobnost, jak bezpečná je má investice, respektive s jakou pravděpodobností o své vložené prostředky nepřijdu. 

Pokud se rozhoduji o investici, vždy zvažuji jaké riziko jsem ochoten podstoupit. Většinou platí, že se zvyšujícím se výnosem roste i riziko, že o vložené prostředky přijdu. Pokud chci mít ke svým prostředkům co nejrychlejší přístup, musím se smířit s nižším výnosem. 

Na základě těchto tří faktorů si investor volí i strategii. 

A co patří mezi nejbezpečnější investice? 

Drahé kovy, nemovitosti, starožitnosti a sbírky. 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!