Základy investování II.

13.06.2020

V minulém článku jsem se věnoval tzv. magickému trojúhelníku, ve kterém se pohybuje každý investor. Ten nám napovídá, že investor vždy řeší riziko, výnos a likviditu, a zároveň nelze docílit stavu, že bude mít vysoký výnos a zároveň nízké riziko. S tím souvisí další pomůcka pro investory, tzv. bezpečnostní pyramida. 

Její základ tvoří ty nejbezpečnější produkty, se kterými se můžeme na investičním trhu setkat. Jedná se o zlato, různé sbírky, nemovitosti a starožitnosti. Na tyto pomyslné základy se přidává další patro, které tvoří produkty, které svým majitelům přináší možnost vyššího výnosu. A tak to pokračuje dále, až se dostaneme na samý vrchol pyramidy, kterou tvoří deriváty cenných papírů a opce. 

Známý americký ekonom Harry Markowitz uvádí: "Každý finanční instrument přináší dlouhodobě právě takový výnos, který odpovídá jeho rizikovému stupni. Nadprůměrné výnosy příslušné investice jsou spojeny s nadprůměrným rizikem. Neexistuje žádný finanční instrument s nejvyššími výnosy a nejnižším rizikem." 


Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!