Základy investování III.

16.09.2020

doba čtení: 3 minuty

8. div světa. 

Takto nazval Albert Einstein pojem, který si v dnešních základech investování přiblížíme. A o co se tedy jedná? 

Složené úročení

Každý jste tento pojem určitě někdy zaslechli, ale víte skutečně o co jde a v čem spočívá ten div? 

Složené úročení je nejen pojem z finanční matematiky, ale můžeme se s ním setkat nejčastěji právě u investic. Je jedním z typů úročení, které když pochopíte a vezmete za své, začnete s investováním co nejrychleji. A jak zjistíte, o čas tu jde především. 

Než se pustím do vysvětlení složeného úročení, představím pro úplnost ještě jednoduché úročení. U jednoduchého úročení se vám úročí (zhodnocuje) pouze základní vklad (jistina). Ukážeme si to rovnou na příkladu. Máte částku, například 10 tisíc Kč, a tu investujete v roce 1 s ročním zhodnocením 10 %. Každý rok tak dostanete úrok z vaší investice ve výši 1 tisíce Kč. Další rok dostanete opět úrok ve výši 1 tisíce korun, další rok také a ten další rok také. Po dvaceti letech byste měli při jednoduchém úročení 30 tisíc Kč. 

Složené úročení, jak už tušíte, vám úročí nejen základní vklad (jistinu), ale také i předchozí úroky. Takže když navážeme na předchozí příklad, už v druhém roce se vám neúročí pouze 10 tisíc Kč, ale 11 tisíc. V následujícím roce se vám úročí 12 100 Kč, poté 13 310 Kč atd. První roky to nevypadá jako nic světoborného a už vůbec ne jako nějaký div světa. Jak by to bylo ale po těch dvaceti letech, kdy u jednoduché úročení máme z 10 tisíc na začátku 30 tisíc na konci? Tady už to vypadá trochu zajímavěji. U složeného úročení byste měli po dvaceti letech částku převyšující 67 tisíc Kč. Z deseti tisíc korun na začátku, které jste jednou zainvestovali a pak už jste se o to v podstatě nestarali, to je docela slušné, nemyslíte? 

Jak jsem psal na začátku, u složeného úročení jde především o čas. Čím dříve začnete, tím lépe pro vás. U tohoto typu úročení se vám prostředky zhodnocují exponenciálně. Vezměte si výše uvedený příklad s deseti tisíci na začátku. K jaké částce byste asi dospěli, kdybyste investovali pravidelně? Vyzkoušejte kalkulačku níže - nastavte si hodnoty - počáteční vklad, úrokovou míru v % a počet let investice.

i s relativně malými pravidelnými částkami lze udělat v delším čase velké jmění. Jde jen o to začít. 


Radek Koláček
Vytvořte si webové stránky zdarma!