Zlato v roce 2019

01.01.2020

V novoročním hodnocení uplynulého roku se zaměřím na komoditu, která na sebe poutala opět pozornost. Zlato, jehož cena se první dva kvartály pohybovala okolo 1300 $/oz a nevykazovala známky velkých událostí, ukázalo, že je mezi investory stále velmi oblíbenou komoditou a dokáže svým majitelům zhodnotit vložené peníze. Za jediný den, konkrétně z 19. na 20.6. se dokázalo zlato zhodnotit o necelých 50 dolarů - cena 19.6. - 1345,8 $, cena 20.6. - 1393,3 $. V průběhu celého měsíce června můžeme vysledovat zvýšený zájem o zlato. Tento trend pokračuje přes celé prázdniny a zlato bez problémů atakuje šestiletá maxima, kdy se dostává na hranici 1563 $. Následuje období kdy se zlato obchoduje stále v pásmu zhruba 1490 - 1540 dolarů za unci. V posledních dvou měsících roku nastává mírný pokles na hranici 1460 dolarů, avšak poslední dny roku byly ve znamení růstu, kdy se opět dostává na hranici 1500 dolarů. 

Co za tímto růstem vězí?

Na zlato působí několik faktorů. Těmi základními jsou geopolitické události, politika centrálních bank a zájem investorů. Samozřejmě existuje spousta dalších faktorů, já se však zaměřím pouze na ty největší. Prvním důležitým faktorem je politická situace ve světě. Nejvíce pozornosti se upírá na obchodní dohodu, která se uzavírá mezi Spojenými státy a Čínou. Již několikrát avizované uzavření dohody mezi těmito mocnostmi a slibované ujednání podmínek se stále neuskutečnilo a to mělo velký vliv na cenu zlata. Investoři se k této komoditě upínají nejčastěji v dobách nejistoty. Hrozící cla, další podmínky a zákazy přispívají k přílivu nových investorů. Druhým faktorem, který působil na zlato je již zmiňovaná politika centrálních bank. Kvantitativní uvolňování a snižování úrokových sazeb má za následek opět příliv investorů k "jistotě". Totiž snižování úrokových sazeb se většinou děje, pokud dochází v ekonomice ke zpomalení růstu. Zpomalení růstu, potažmo pokles v dané ekonomice, může být varováním před blížící se krizí. Před níž, logicky, se chtějí investoři chránit. V současné době můžeme vysledovat zpomalování růstu různých ekonomik. Například největší evropské ekonomice, Německu, hrozila již recese. Také samotní zástupci vybraných podniků v Německu vyjadřují obavy ze situace, která již probíhá. Zprávy z výrobního sektoru v indexu IFO hovoří o tom, že podnikatelé jsou stále nespokojení se současným stavem a plánují dále snižovat svou produkci. 

Výše uvedený popis byl jen strohým výčtem událostí, které se podepsaly pod cenou zlata na burze.  Co se bude dále dít na finančním trhu a ve světě uvidíme v následujících dnech. Určitě nás čeká velmi zajímavý rok. 

Radek Koláček

Vytvořte si webové stránky zdarma!